субота, 21 січня 2023 р.

Андріївські вечорниці

 


Конкурсно-розважальна програма «Ой, на Андрія…»

Вікова категорія: 8-11 класи.

Мета: поглибити знання учнів про традиції українського народу, виховувати повагу і любов до народної пісні, народної творчості; вчити розуміти значущість того, що створено народом; розвивати інтерес до рідної землі ,творчі здібності, артистичність.

Хід програми

Слово вчителя.

  • Зима приносить нам багато теплих родинних свят, традицій та обрядів.

     13 грудня ми святкуємо День святого Андрія Первозванного. І хоч Андрій Первозванний — християнський святий, але в народній традиції звичаї і обряди в цей день мають дохристиянський характер: угадування майбутньої долі, заклинання, ритуальне кусання калити та багато іншого.

 Ви вважаєте, що раніше, коли ще не було Інтернету та гаджетів, наші предки не розважалися? Помиляєтеся! Їхні розваги з легкістю перевершать усі сучасні дискотеки й посиденьки. 

     В народі свято Андрія називають «Калита». Це свято вважається парубоцьким, бо в Андріївську ніч парубкам дозволено бешкетувати і робити збитки, а дівчата цієї ночі ворожать на свою долю.

Андріївські вечорниці — одна з найцікавіших традицій, що крізь віки дійшла до нашого часу. За українським звичаєм, ввечері 12 грудня молодь збиралася на вечорниці, влаштовуючи на них усілякі дійства — ворожіння, забави і співи.

  • Варто зазначити, що батьки всіляко заохочували своїх дорослих дітей до участі у вечорницях. Мати не відмовляла доньці в продуктах для гуртової вечері, а батько виділяв синові певну суму грошей. При цьому наставляли: «Ходи та розум при собі носи».

    Парубки та дівчата заздалегідь збиралися і радилися, як найкраще провести свято. Наперед визначалися також, в якій хаті будуть проводити вечорниці. То повинна була бути оселя самотньої жінки, яку шанували на селі. Вона мала приглядати за бешкетною молоддю.

  • Цікаво, що навіть на маленьких хуторах було не менше, як дві хати для вечорниць, бо вважалося, що ходити на ті самі вечорниці рідним братам чи рідним сестрам не годиться.

    В одній хаті, залежно від розмірів, могло збиратися 5–15 дівчат та десь зо 20 хлопців. Якщо дівчата здебільшого трималися тільки свого гурту, то хлопці могли відвідувати усі вечорниці в своєму селі і навіть ходили на «чужі» села, «роздивлялися, де є гарні та моторні дівчата». Жодні вечорниці не обходились без пісень і танців.

    1. КОНКУРС «ПІСНІ, ЯКІ МАЄ ЗНАТИ КОЖЕН»

ЗАВДАННЯ: відтворити назви українських народних пісень.

1. ˮ____________, хлопці, коніˮ. 2. ˮОй на _____ та й женці _______ˮ. 3. ˮОй у __________ садуˮ. 4. ˮОй на горі два ______ˮ. 5. ˮНесе _____ ______. 6. ˮЧорні брови, ________ ______ˮ. 7.ˮ Їхав козак за ________ˮ. 8. ˮОй чий то _____ стоїтьˮ. 9. ˮТи ж мене ________». 10.ˮ__________ жито, зеленеˮ


    1. КОНКУРС «СІЛЬСЬКА ДИСКОТЕКА А-ЛЯ ХІХ СТОЛІТТЯ»

Завдання: під «Український гопак виконати декілька запропонованих рухів».

Виграє та команда, яка більш точно та краще виконає завдання.


    Як тільки вечоріло, дівчата йшли до господині, де мали відбутися вечорниці, і брали з собою різні продукти: мак, олію, муку, мед, гриби, сухі фрукти, рибу.

  • Частина з них залишалася господині в знак подяки за те, що дозволила проводити вечорниці.

    Із принесених продуктів дівчата готували пісні страви: вареники (з капустою, сливами, вишнями, маком), узвар, книші (пироги з начинкою), пшоняну чи гречану кашу, рибу, капусту, голубці, кисіль тощо. В різних куточках України готували різні страви, однак вареники в згадках зустрічаються найчастіше.



    1. КОНКУРС «ВАРЕНИК З СЮРПРИЗОМ»

Учні отримують зображення вареників з написом начинки та зображення виделок з розшифровкою сюрпризу. (додаток 2)

Завдання: співвіднести начинку вареника з розшифровкою

        Слово вчителя.

  • Після заходу сонця приходили парубки, розсідалися по світлиці і тоді розпочиналися забави, співи. Починалося все із цікавих історій, які переказували хлопці, поки деякі дівчата з господинею на­кривали на стіл.

Найдивовижніші оповідки розповідали старші парубки, вставляючи поміж тим всілякі жарти й небилиці (побрехеньки), щоб наймолодші дівчата не заспали, адже треба було дочекатися ночі, щоб наворожити собі свою доленьку.

Дівчата в ніч на Андрія ворожили найрізноманітнішими способами. Вибігали, наприклад, на подвір'я, ставали біля плоту та рахували кілки, промовляючи «Молодець, старець…», а останній кілок обов'язково оглядали. Якщо кілок тонкий і рівний, то тій дівчині і хлопець випаде молодий і стрункий. А якщо кілок з товстою корою – суджений буде багатим тощо. 

     А ще брали чобіт у дівчини і від стіни до порога переставляли і промовляли «молодець, удовець, буду дівувати…» і на якому слові чобіт «вийде» з хати, таку долю ця дівчина і буде мати. Схожим ворожінням було коли дівчата від протилежної до вхідних дверей стіни одна перед одною ставали, і яка з них перед порогом стане, та перша вийде заміж, а дівчина за нею – другою і т. д.

      Ще одна ворожба полягала в тому, що дівчина знімала свій чобіт та кидала його від себе із заплющеними очима і не мала права зрушити з місця, бо не збудеться. В який бік чобіт носком впаде, звідти її наречений і шукатиме. Схожою була ворожба на гавкіт собак. Дівчата одна за одною виходили на подвір'я і тричі примовляли певні слова, і з якої сторони після цих слів собака загавкає, то з цієї сторони й буде її наречений.

На Андрія дівчата ставили на підвіконня гілочку вишні чи яблуні та й говорили:

Святий Андрію,
Маю на Тебе надію:
Дай, щоб вишня зацвіла,
А мою долю на поріг привела.

Якщо гілочка до Різдва розцвіте, то дівчина буде щаслива.

Ворожіння на долю.

У різні глечики (чашки) покласти хліб (на добробут). Цибулину (до сліз). Копійки (гроші, статок). Ляльку-мотанку (дитина або якийсь великий проект). Горіхи (здоров’я), воду (гнучкість та стабільність), сіль (заздрощі, перепони в чомусь). Цукор або мед (солодке життя), перстень (до красивої обновки) тощо.

Дівчині зав’язують очі хустинкою і вона обирає кухлик. Його вміст і вказує на майбутню долю.

    1. ГРА «ВОРОЖІННЯ» (відтворення окремих видів ворожіння)

    Традиційні андріївські вечорниці завершувалися  веселим дійством — кусанням калити.

    ЩО ТАКЕ КАЛИТА?

    Калита — це великий солодкий корж із білого борошна, що символізує новонароджене Сонце. Він мав іще декілька назв, зокрема: «каланта» (Холмщина), «бакала» (Канівщина), «бала» (Східна Волинь).


    1. КОНКУРС «КУЛІНАРНИЙ»

Завдання: у поданій таблиці закреслити назви продуктів, які потрібні для приготування калити.(додаток 1)


    1. КОНКУРС «КУСАННЯ КАЛИТИ»

Основною на Андріївський вечір була гра «Калита».

Остання забава полягала в тому, що круглий калач прив’язується за стрічку до сволока, або ж до довгої палиці, яку тримав так званий Калитинський. Також пан Калитинський, що сторожив калиту, міг тримати в іншій руці квача, обмащеного в сажі, якою намагався обмазати кожного, хто пробував вкусити калиту. Іноді Калитинському в цьому допомагав Писар.Той, хто таки наважувався вкусити калиту, сідлав коцюбу і ставав паном Коцюбинським, або кочергу, і тоді ставав паном Кочержинським (чи панною) та скакав до Калитинського. Між ними відбувався жартівливий діалог. Хлопці та дівчата, що підходили до калити, мали підстрибнути і вкусити її. Але щоб їм це дозволили зробити, треба було відгадати загадку, розказати скоромовку, або станцювати «зайчика». А хто калиту вкусить, той неодмінно протягом року одружиться.

Зараз ви спробуєте відтворити цей звичай.

ПІДВЕДЕННЯ ПІДСУМКІВ

Визначення переможців, нагородження.

  • Сподіваюся, що коротка мандрівка в часі стане поштовхом до подальшого вивчення спадщини нашого мудрого й талановитого народу! Шануйте, вивчайте, зберігайте, передавайте!

  • Додаток 1


Ц

Ь

Р

В

У

М

Е

Д

У

С

Г

А

В

К

Я

Н

К

Б

О

Р

О

Ш

Н

О

О

Г

Р

Е

Д

И

Ю

Л

Р

С

І

Н

А

С

П

І

А

І

Х

Н

Я

Й

Ц

Я

З

Л

И

Я

Л

О

Б

А

Р

Ь

Ш

К

О

М

А

К





Ц

Ь

Р

В

У

М

Е

Д

У

С

Г

А

В

К

Я

Н

К

Б

О

Р

О

Ш

Н

О

О

Г

Р

Е

Д

И

Ю

Л

Р

С

І

Н

А

С

П

І

А

І

Х

Н

Я

Й

Ц

Я

З

Л

И

Я

Л

О

Б

А

Р

Ь

Ш

К

О

М

А

К


  1. Сіль – до сварок і невдач

  2. Перець – до несподіванок

  3. Мотузочок – до дороги

  4. Копієчка – до грошей

  5. Вишня – до удачі

  6. Зерно – до багатства

  7. Каблучка – до весілля

  8. Курага – до радості

  9. Морква – до нових знайомств

  10. М’ясо – до добробуту

  11. Яблуко – до заслуженої нагороди

  12. Ґ удзик – до обновки

  13. Гриби – до довгого і щасливого життя

  14. Кріп – до доброго здоров’я























Немає коментарів:

Дописати коментар