вівторок, 24 січня 2023 р.

Мовні цікавинки

 

Цікавинки




Наша мова
першооснова


Цікаве про українську мову свого часу писав філолог Михайло Красуський. Згідно з його науковою працею «Давність української мови» (1880 рік), наша мова – першооснова багатьох мов Європи та Індії. Ці дослідження привели до висновку, що українська мова старша, аніж латинська, грецька чи старослов’янська.


Найуживаніші слова


Найчастіше серед іменників вживається слово «рука», серед дієслів — «бути», прикметників — «великий», займенників — «він». Останні місця в таблиці частотності займають слова «мутація», «баклажка», «радист», «білочка».



Переклад "Заповіту" Т.Шевченка


Найбільшу кількість разів перекладений літературний твір – «Заповіт» Т.Г.Шевченка: 147 мовами народів світу.


 Найстаріша українська пісня


Найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»







Перший український словник


Перший український словник, «Лексис з тлумаченням слов'янських слів на просту мову», складений після 1581 р. невідомим автором, лишився в рукописі. Він містив 896 слів. Автор підшив його до «Острозької Біблії», яка вийшла 1581 p., і в такому вигляді словник дійшов до нашого часу.




Слово з найбільшою кількістю синонімів


Найбільшу кількість синонімів має слово "бити". Згідно з "Коротким словником синонімів української мови" їх нараховується 45.




Чудернацькі паліндроми


Декілька фактів про паліндроми (слово, словосполучення чи фраза, які можливо читати як зліва направо, так і справа наліво, при цьому звучання й значення не змінюються). В українській мові є лише два семибуквених паліндроми: "ротатор" і "тартрат". А до найдовших паліндромів належать фрази "Я несу гусеня" та "Аргентина манить негра". В останньому випадку не враховується буква "ь". Такі дрібні порушення дзеркальності допускаються, адже складання композицій — справа непроста.




Найдовша абревіатура


Найдовша абревіатура в українській мові - ЦНДІТЕДМП, яка розшифровується як Центральний науково-дослідний інститут інформації і техніко-економічних досліджень з матеріально-технічного постачання. Вона складається з дев'ять літер.



Найдовші слова

·Найдовше слово в українській мові. 31 літеру містить слово  «рентгеноелектрокардіографічного».
·Назва одного з пестицидів-"дихлордифенілтрихлорметилметан". У ній міститься тридцять літер.



Найуживаніша літера українського 



Найбільш вживаною літерою в українському алфавіті є літера “п”. Також на цю літеру починається найбільша кількість слів. Тоді ж як найрідше вживаною літерою українського алфавіту є “ф”. В українській мові слова, які починається з цієї літери, в більшості випадків запозичені з інших мов.



Визнання української мови





·Найдавніша згадка про українську мову датується 858 роком, а вперше українська мова була прирівняна до рівня літературної мови в кінці XVIII століття після виходу у 1798 році першого видання “Енеїди”, автором якої є ІванКотляревський.

·У1928 році відбувся Міжнародний конкурс мов, де українська мова посіла третє місце із чотирьох переможних, поступившись французькій та італійській. Четверте місце посіла перська мова.

·У1934 році на лінгвістичному конгресі в Парижі українську мову знову було визнано третьою після французької та перської. Через кілька років на такому ж форумі, що відбувся у Швейцарії, українську за милозвучністю було визнано другою після італійської.

Немає коментарів:

Дописати коментар